Holywin 2 - relacja

11 listopada 2011 / ks. Sławomir Tupaj

Zbliżająca się uroczystość Wszystkich świętych, stała się w naszej parafii okazją do zorganizowania czuwania ze świętymi - Holywin 2. W tym roku one zostało poprzedzone dodatkowymi wydarzeniami. Cieszy fakt, że udało się w to przedsięwzięcie zaangażować więcej osób. Przypomnijmy cel, jaki przyświeca naszemu czuwaniu – to podkreślenie wagi uroczystości Wszystkich świętych, która często przeżywana jest jedynie w atmosferze smutnej refleksji naszego przemijania. 
Kościół widzi to inaczej: uroczystość Wszystkich świętych ma być przeżywana pod znakiem wielkiej radości, refleksji - jak najbardziej pozytywnej, optymistycznej, że każdy z nas powołany jest do świętości.
Nasze czuwania są także odpowiedzią na obce naszej kulturze i mentalności zachowania, skupione wokół przeżywania Haloween. Mottem naszych wysiłków jest zdanie, które pojawiło się na tegorocznym plakacie, promującym czuwanie: „U nas zwyciężają święci”.

            Przygotowując tegoroczne czuwanie ze świętymi, chcieliśmy jeszcze bardziej „zarazić” naszą ideą jak najwięcej ludzi.  Na 3 tygodnie przed uroczystością Wszystkich Świętych, zaprosiliśmy do naszego Domu Kultury na 2 częściowy film o św. Józefinie Bahgicie- niewolnicy z Sudanu. Kto chciał, mógł zobaczyć ten poruszający fim o świętej, która pomimo doznanych upokorzeń i cierpień, potrafiła kochać swoich oprawców i z serca im przebaczyć.

            Bardzo ważnym etapem w przygotowaniu do czuwania, było uroczyste wprowadzenie do naszej parafii relikwii świętych, którzy od tej pory stają się także naszymi patronami: św. Jadwiga śląska, św. Jadwiga Królowa, św. Maksymialan Kolbe, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, św. Brat Albert, bł. Jan Paweł II, bł. Maria Karłowska, bł. Bernardyna Jabłońska, św. Stanisław Kazimierczyk.

            W ten radosny czas oczekiwania uroczystości Wszystkich Świętych wpisały się także dwie pielgrzymki parafialne do Kamienia i Góry św. Anny, i do Krakowa. Podczas  tej ostatniej pielgrzymki parafianie uczestniczący we Mszy świętej na Wawelu, osobiście odebrali relikwie św. Jadwigi Królowej. To pielgrzymowanie szlakiem świętych, stało się niezwykle cenną lekcją historii, ale także wiary.

            Wyszliśmy też naprzeciw naszej młodzieży: to z myślą o nich zorganizowaliśmy HolywinParty,  dyskotekę, która miała stać się alternatywą dla młodych ludzi: zamiast uczestniczyć w krwawych maskaradach Haloween, mogli przyjść do gimnazjum nr 5, aby w sobotni wieczór pod wodzą profesjonalnego dj'a- Przemka Magdzińskiego, wyszaleć się na całego. Na nasze zaproszenie odpowiedziało z dekanatu i naszej parafii ok. 80 młodych ludzi.

            Punktem kulminacyjnym jednak było czuwanie, które odbyło się w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Rozpoczęliśmy o godz. 19.30, przed budynkiem poczty. Tam czekała już na nas młodzież grupy teatralnej wraz ze swoją opiekunką - P. Izą Karwot. Młodzi artyści w formie krótkich scenek, ukazali te ważne momenty z życia świętych, w których dokonali oni radykalnego wyboru Boga. Mieliśmy więc okazję poznać szczególne chwile z życia np:  bł. Karoliny Kózkówny św. Brat Alberta,  św. Joanny Beretty Molla., bł. Ks. Jerzego  Popiełuszko. Następnie przeszliśmy do kościoła. Tu rozpoczęła się część liturgiczna naszego czuwania. Zgromadzeni wierni mogli zapoznać się sylwetkami świętych, obecnych w naszej świątyni w znaku swoich relikwii: Św. Franciszek z Asyżu, Bł. Czesław Odrowąż, Św. Jacek Odrowąż , Bł. Salomea Piastówna, Św. Św. Jan Sarkander,  Bł. Edmund Bojanowski, Bł. Zelia i Ludwik Martin, Bł. Karolina Kózkówna, Bł. Hiacynta i Franciszek Marto, Bł. Aniela Salawa, Bł. Ignacy Kłopotowski Bł. Maria Karłowska, Św. Józefina Bakhita, Św. Joanna Beretta Molla, Św. Ojciec Pio. Nie zabrakło oczywiście także relikwii tych świętych, które są już na stałe w naszej parafii. Po uroczystym wprowadzeniu relikwii, nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której śpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych. Następnie młodzież oazowa przedstawiła pantomimę do muzyki zespołu Lifehouse’a. Tu niestety nie obyło się bez problemów natury technicznej. Nasi aktorzy dali sobie jednak z tym problemem wyśmienicie radę. Zwieńczeniem tego wieczoru była Eucharystia, którą celebrował ks. Piotr Mika. W swojej homilii zwrócił nam uwagę na to, że obok świętych ogłoszonych przez Kościół, jest także wielu innych zwyczajnych, anonimowych szlachetnych ludzi, którzy swoim przykładem życia oddziałują na nas potwierdzając prawdę, o tym, że każdy z nas powołany jest do świętości. Oprawy muzycznej zarówno w czasie Eucharystii (jak i wcześniej podczas adoracji) podjęła się nasza schola oazowa, pod przewodnictwem naszej moderatorki Natalii. Po zakończonej Eucharystii odbyła się agapa. W taki to oto sposób zakończyło się kolejne czuwanie ze świętymi w naszej parafii. Słowa serdecznych podziękowań należą się tym, którzy w jakikolwiek włączyli się w organizację tego czuwania. Bóg zapłać!